VISIT TEPLICE

Kúpeľné námestie

Priamo v srdci kúpeľov sa rozprestiera Kúpeľné námestie- priestor medzi Kúpeľným hotelom Krym a pôvodnou zástavbou Masarykovej ulice.

Pôvodné teplické námestie sa sformovalo v miestach, kde vyvierala na povrch termálna liečivá voda. Prvou významnou stavbou na námestí bol kostol z roku 1675, ktorý slúžil až do roku 1888. Dominantnou stavbou Námestia bol až do 60. rokov 20. storočia Grand Hotel Teplitz (aj Hotel Grand), svojho času najväčší a najluxusnejší hotel v mestečku. Priestor niesol rôzne mená, podľa aktuálnej spoločenskej situácie v krajine- kým za obdobia c. k. monarchie sa volal Főtér a Széchényi tér, po vzniku Československa Hlavné námestie (priľahlá ulica niesla meno prvého prezidenta T. G. Masaryka). Za vojnového slovenského štátu sa námestie volalo Hlinkovo. Po komunistickom puči sa používal iba názov “Námestie”. Po asanáciách v 60. a 70. rokoch bolo námestie zväčšené. Mohutnou rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z európskych fondov, prešlo námestie v roku 2011 a bolo pomenované názvom Kúpeľné námestie.

V roku 2009 bol na námestí otvorený Bazén Grand, ktorý stojí na mieste zasanovaného Hotela Grand. Celému priestoru dominuje v roku 2015 zrekonštruovaný Hotel Krym. Vzduch na námestí osviežujú dve fontány- jedna predstavujúca zelenú žabu, symbol neďalekého kúpaliska a druhá centrálna fontána.