VISIT TEPLICE

Náučný turistický chodník na Klepáč

Pred nedávnom zrekonštruovaný chodník je vo vynikajúcom stave, obohatený o náučné tabule, odpočívadlá a svojou náročnosťou je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Skupina vrcholov Klepáč – Machnáč sa nachádza južne od Trenčianskych Teplíc. Trasa, ktorá nás
k nim zavedie, začína na začiatku kúpeľného parku.
Červená značka: Park (hlavná orientačná tabuľa) – Jánošíkova jaskyňa – Klepáč 575 m – Malý Klepáč 470 m (4.1 km, 95 min.). Popri liečebnom dome Machnáč a evanjelickom kostole prichádzame k chodníku mierne stúpajúcim svahom. Minieme stanovište lesníckeho náučného chodníka, kríž, odbočku k Baračke a prídeme k trom obdivuhodným mohutným lipám. Stúpaním a serpentínami sa dostaneme k smerovníku a vpravo zamierime k Jánošíkovej jaskyni.

Neuplynula viac ako polhodina. Pri hornom stožiari bývalého lyžiarskeho vleku sa naskytne pekný pohľad na centrálnu časť kúpeľov pod juhozápadným výbežkom Grófovca a Slimákovou (493 m), v pozadí sú Biele Karpaty. Niekoľkokrát zmeníme smer, naposledy vpravo a sme pri smerovníku Klepáča (575 m). Vrchol je výhľadový s vybudovaným prístreškom a ďalekohľadom. Od opustenia jaskyne neuplynula ani hodina. Od smerovníka po žltej značke nás desaťminútový zostup privedie do sedla pod Machnáčom.

Prudký výstup na Machnáč (569 m) trvá (cca 7 min). V najvyššom bode je jednoduchý malý kríž z neopracovaného dreva. Po návrate do sedla pokračujeme spolu s modrou značkou. Neskôr nesmieme prehliadnuť prudké odbočenie červenej značky vpravo. Od lesníckej chaty Baračka je to už len pár minút na parkovisko na opačnom konci kúpeľného parku. Časovo túra nepresiahne dve a pol hodiny.