VISIT TEPLICE

Prechádzka po Trenčíne

Len 15 kilometrov od Trenčianskych Teplíc leží mesto Trenčín s mestskou pamiatkovou rezerváciou plnou historických a kultúrnych pamiatok.

Do Trenčína sa dostaneme autobusom priamo z Trenčianskych Teplíc alebo vlakom z Trenčianskej Teplej. Dominantou mesta je Trenčiansky hrad, tretí najväčší hradný komplex na území Slovenska. S ním je spojené meno Matúša Čáka Trenčianskeho, nazývaného aj Pánom Váhu a Tatier pre ohromné množstvo hradov a stavieb, ktoré mu v Uhorsku patrilo. Z najvyššej, Matúšovej veže je prekrásny výhľad na mesto i okolie. Trenčiansky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.

Trenčín patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Jeho dávne osídlenie dokumentuje aj rímsky nápis na hradnej skale z roku 179 n.l., ktorý dokumentuje pobyt rímskych vojakov na území osady Laugarício, dnešného Trenčína. Tento nápis je viditeľný a voľne prístupný z priestorov secesného Hotela Elizabeth. Hneď vedľa hotela, v budove bývalého župného domu, sídli Trenčianske múzeum so svojimi regionálnymi zbierkami.

Pri výstupe úzkymi uličkami podhradia smerom k hradu odporúčame navštíviť dom mestského kata opradený povesťami o strašení a aj Mariánske námestie, odkiaľ je pekný výhľad na mesto a jeho dve dominanty- farský kostol narodenia Panny Márie a gotický Karner svätého Michala. Neďaleko od tohto námestia, na Ulici Vojtecha Zamarovského sa nachádza rodný dom tohto velikána slovenskej historickej prózy.

Po prehliadke hradu je dobré zísť po historických Farských schodoch späť do mesta a osviežiť sa v niektorej z desiatok kaviarní a krčmičiek, ktoré obsadili partery domov v centre. Na hlavnom, Mierovom námestí by turista nemal vynechať prehliadku Trojičného morového stĺpu, piaristického kostola sv. Františka Xaverského či výhľad z Mestskej veže.

Kliknite pre viac informácií